Niektórych z nas męczą problemy z gardłem. Idziemy do laryngologa, przechodzimy badania, dostajemy diagnozę, poznajemy możliwości leczenia. W którymś momencie możemy usłyszeć, że koniecznie jest operacyjne usunięcie migdałków.
Słowa takie jak „zabieg”, „operacja” – nie brzmią dla nas najprzyjemniej. Ale też nie powinny nas przerażać. Gabinety laryngologiczne oferują dziś techniki mało inwazyjne, przyjazne dla pacjenta w każdym wieku. Warto wiedzieć, czego się spodziewać, kiedy okaże się, że nasze migdałki trzeba usunąć.
Migdałki: anatomia, fizjologia, patologia
Możemy wyróżnić dwa rodzaje migdałków – podniebienne oraz gardłowy. Są one odpowiedzialne m.in. za prawidłową odporność organizmu.
Migdałki gardłowe, które są zainfekowane, mogą powodować rozmaite przypadłości:
- intensywne, nawracające i powtarzające się bóle gardła,
- wady zgryzu,
- nawracające infekcje górnych dróg oddechowych,
- nawracające zapalenie uszu.
Nawracające anginy mogą być przyczyną powstawania takich chorób jak: reumatoidalne zapalenie stawów, kłębuszkowe zapalenie nerek, zapalenie mięśnia sercowego.
Nieprawidłowości w obrębie migdałków mogą prowadzić do poważnej choroby, jaką jest bezdech podczas snu. Konsekwencją nieleczenia bezdechu bywa zagrożenie zdrowia pacjenta i rozwój takich chorób jak: nadciśnienie i cukrzyca.
Usuwanie migdałków w praktyce laryngologicznej
Gabinety laryngologiczne od lat systematycznie się unowocześniają, inwestując w najbardziej profesjonalny sprzęt zabiegowy. Kadra natomiast – inwestuje w siebie, rozwijając i pogłębiając swoją wiedzę. Czy operacja usuwania migdałków gardłowych lub podniebiennych jest tak skomplikowana, jak można by się spodziewać, słysząc słowo „operacja”? Czy coś nam grozi podczas lub po zabiegu?
Na początek rzecz najważniejsza – każda operacja oznacza ingerencję w organizm, co wiąże się z ryzykiem. Dziś jednak możne je skutecznie minimalizować.
Wywiad anestezjologiczny i ogólne przygotowanie do zabiegu usuwania migdałków
Większość laryngologów zapewne wypowie się na temat zabiegu usuwania migdałków jak o procedurze prostej. Dla większości pacjentów będą to jednak informacje niewystarczające. Mając przed sobą wizję zabiegu operacyjnego, będą odczuwać stres i zaniepokojenie. Chcieliby też dowiedzieć się czegoś o kilku praktycznych kwestiach. Dobrze wiedzieć, że sam zabieg poprzedzony jest:
- ustaleniem historii choroby,
- wywiadem dotyczącym przyjmowania leków,
- oceną aktualnego stanu zdrowia,
- rozpisaniem zaleceń: przyjmowania leków, zachowania diety, niejedzenia przed zabiegiem.
Anestezjolog wspólnie z laryngologiem muszą dokładnie i pod każdym względem przygotować pacjenta do planowanego zabiegu. Aby uniknąć ewentualnych komplikacji ważne jest ścisłe trzymanie się wytyczonych zasad. Pozwolą nam one szybko i skutecznie wrócić do pełnej sprawności.
Rożne metody usuwania migdałków
W zależności od stanu pacjenta lekarze podejmują decyzję o sposobie usunięcia migdałków. Powszechnie stosuje się trzy sposoby leczenia chirurgicznego:
- klasyczny przy pomocy zimnych narzędzi,
- nożem plazmowym,
- koblacją.
Zabiegi przeprowadzane są po podaniu pacjentowi znieczulenia ogólnego. Lekarz laryngolog usuwa migdałki bezpośrednio przez usta. Nie ma i nie są konieczne żadne zewnętrzne nacięcia. Sama operacja trwa do 20-30 minut. Po zbiegu i krótkiej obserwacji pacjent jest wypisywany do domu – tego samego dnia. Zaleca się, by nie był wtedy sam – pomocna jest osoba, która w drodze do domu i przez kilka następnych godzin dopilnuje i zaopiekuje się nim.
Po operacji usunięcia migdałków
Opuchlizna, bóle gardła i ogólnie gorsze samopoczucie towarzyszą wszystkim pacjentom, którzy przeszli zabieg wycinania migdałków. Jednak ten brak komfortu jest krótkotrwały. Bezpośrednio po zabiegu laryngolodzy zalecają:
- sen – przede wszystkim tuż po zabiegu. Pacjent po narkozie, w wyniku działania środków znieczulających, może odczuwać bóle, zawroty głowy i senność – dlatego tak ważny jest odpoczynek;
- lekką dietę z dużą ilością płynów – między innymi na bazie żelatyny;
- zimne posiłki – odradza się gorące napoje. Dużo zimnych płynów, niesłodkich i naturalnych pomaga w gojeniu i, co najważniejsze, nie obciąża żołądka.
- całkowite zaprzestanie picia napojów alkoholowych przez 3 tygodnie od zabiegu
Pacjent po wyjściu z kliniki laryngologicznej otrzymuje także komplet lekarstw, głównie antybiotyk, leki przeciwbólowe i spray`e do gardła zmniejszające dolegliwości bólowe.
Uwaga na podrażnienia – komplikacje po zabiegu usuwania migdałków
Stosunkowo rzadko pacjentom po zabiegu usuwania migdałków towarzyszą jakieś gwałtowne komplikacje, jeśli chory stosuje się do wszystkich zaleceń pooperacyjnych. Zdarza się jednak:
- krwawienie –może być skąpe, ale czasem zdarzają się krwawienia obfite i jest wynikiem odrywania się włóknika powstającego w procesie gojenia;
- zmiana barwy głosu – bardzo rzadko, laryngolodzy ostrzegają, że może ona nastąpić, choć ma to miejsce nie częściej niż w przypadku 0,1% operowanych osób;
- zakażenie – jeśli pacjent nie stosuje leczenia przeciwzapalnego, najczęściej poprzedza je odwodnienie, dlatego tak ważne jest picie dużej ilości chłodnych płynów.
Zarówno w przypadku zabiegu dotyczącego migdałków podniebiennych, jak i gardłowego, ważne jest, by „dbać” o swoje rany – nie narażać ich na kontakt z niewłaściwymi produktami (gorące artykuły żywieniowe, gorące napoje), nie wysilać się, unikać ciężkiej pracy fizycznej przez ok. 3 tygodnie od zabiegu.
Cała procedura, choć nieprzyjemna, przyniesie naszemu organizmowi spodziewane korzyści. By zminimalizować ryzyko wystąpienia komplikacji, zabieg powinien być przeprowadzony przez specjalistę, takiego jak prof. dr hab. Ewa Olszewska, która w Białymstoku prowadzi swój gabinet.
W kolejnym wpisie przeczytać będzie można o tym, jak wygląda standardowa wizyta w dobrym gabinecie laryngologicznym.
CZE