Urazy nosa w sporcie, czyli jak ważny w sztabie medycznym jest dobry laryngolog

hokeiści na tafli

Przez ostatnie 3 lata w świecie hokeja na lodzie nagradzano za „wybitne osiągnięcia dla rozwoju tej dyscypliny” dwóch laryngologów zatrudnionych w sztabie medycznym jednego z zespołów NHL. Jeszcze do niedawna wydawałoby się, że masażysta, fizjoterapeuta, lekarz ogólny – to są osoby ze ścisłego sztabu medycznego w przypadkach urazów w sporcie, ale laryngolog?

Okazuje się, że coraz więcej zespołów reprezentujących najpopularniejsze dyscypliny sportowe ma na swoim zapleczu gabinet laryngologiczny. Przyjmuje tam specjalista, który nie tylko leczy urazy, ale również pomaga w utrzymaniu prawidłowej wydolności oddechowej sportowca.

Leczenie laryngologiczne w różnych dziedzinach sportu

Wspomniany hokej, ale także sporty walki (boks, MMA, zapasy), piłka nożna, czy ręczna to dyscypliny, w których szczególnie często dochodzi do poważnych urazów nosa. Sztaby medyczne, odpowiedzialne za przygotowanie zdrowotne swoich sportowców, korzystają z porad laryngologów.

Do ich kompetencji  należy:

  • leczenie urazów – złamania, wybicia, pęknięcia czy ogólne uszkodzenia kości nosa, to tylko podstawowe problemy, z jakimi spotykają się laryngolodzy w czasie wizyt niektórych sportowców;
  • rozpoznawanie chorób – jeśli sportowiec przeszedł konkretny uraz, często pojawiają się różnego rodzaje komplikacje. Dlatego ważna jest kontrola pod kątem drożności nosa, zaburzeń oddychania, ewentualnej duszności krtaniowej w przypadku urazu szyi;
  • ocena stanu wydolności – są grupy zespołów medycznych, które bazują na ocenie laryngologicznej dotyczącej drożności górnych dróg oddechowych. Specjalista laryngolog ocenia stan przewodów nosowych i ewentualnie opisuje – czy jest on na tyle prawidłowy, by sportowiec był w stanie uzyskać na przykład odpowiednie wskaźniki wydolnościowe.

W sporcie niezwykle istotny jest czas – którego zazwyczaj nie ma. Leczenie urazu musi odbywać się szybko. Laryngolodzy w sporcie kontaktowym najwięcej pracy mają z tak zwanym „leczeniem po wyleczeniu” – muszą oceniać, czy kości nosa zrosły się prawidłowo lub czy uszkodzenie ucha nie spowodowało komplikacji.

Komplikacje pourazowe – co grozi sportowcom?

Powikłania zdarzają się często, z tym trzeba się liczyć. Nawet dobrze złożony i zagojony nos może stać się problematyczny dla zdrowia i dalszej sportowej kariery.

Lekarze laryngolodzy często badają swoich pacjentów pod kątem:

  • specjalista laryngolog zapisuje spostrzeżeniezmian w kształcie nosa – osoby zajmujące się przygotowaniem wydolnościowym często porównują wyniki wydolnościowe uzyskiwane przez swoich podopiecznych po urazie nosa z tymi, które uzyskiwali wcześniej. Ich zestawienie pokazuje, czy nos pracuje prawidłowo, i czy powtarzająca się niekiedy zmiana jego kształtu nie spowodowała obniżenia kondycji fizycznej danego sportowca;
  • ukrwienia nosa – w przypadku nieprawidłowości i rozszerzenia naczyń błony śluzowej nosa, może dochodzić do krwawień z nosa w różnych sytuacjach, często zaskakujących pacjenta swoją nieprzewidywalnością. To zjawisko jest  bardzo uciążliwe przede wszystkim u sportowców, którzy trenują sporty walki;
  • nawracających infekcji – gdy laryngolog zostaje poinformowany, że takie problemy się pojawiają, podejmuje odpowiednie kroki diagnostyczne. Bywa i tak, że nawracające infekcje są wynikiem pojawienia się polipów w nosie, związane są z niedrożnością jam nosa lub zaburzoną budową gardła. Konsultacja laryngologiczna jest w tym wypadku bezwzględnie konieczna.

Piłkarze i zapaśnicy u laryngologa

Sportowcy dużą dbałością otaczają swoje nosy – dla własnego dobra i pomyślnych wyników w dziedzinach, które uprawiają. Dziś już nikogo nie dziwią laryngolodzy zatrudnieni w największych klubach, czy współpracujący z czołowymi zespołami sportowymi. Real Madryt, czy Manchester United przyznają otwarcie, że posiadają własne gabinety laryngologiczne, w których przyjmują wybitni specjaliści w tej dziedzinie.

Także ci, którzy uprawiają sporty indywidualne oraz osoby zajmują się sportem amatorsko korzystają z usług laryngologa. Tam też bardzo ważne jest odpowiednie dbanie o nos. Jeśli już narażamy go na jakiś uraz, to pamiętajmy, że leczenie musi być profesjonalne i skuteczne, gdyż powikłania każdego urazu w obrębie głowy i szyi niebezpieczne i uciążliwe dla Pacjenta. Unikniemy ich, gdy będziemy korzystać z usług wyłącznie dobrych laryngologów w renomowanych placówkach, takich jak białostocki Gabinet laryngologiczny Ewy Olszewskiej.

W kolejnym wpisie mowa będzie o polipach w nosie. Jest to powszechna przypadłość, z którą można sobie poradzić z pomocą dobrego laryngologa.