Polipy w nosie – problem na skalę globalną

rozmowa pacjenta z lekarzem notującym wywiad

Lekarze laryngolodzy na całym świecie dostrzegają nasilający się problem rozpowszechnienia polipów nosowych u swoich pacjentów. Rosnąca świadomość i dostępność popularnej wiedzy medycznej powodują, że wiele osób podejmuje specjalistyczne leczenie, zamiast bagatelizować doskwierające im dolegliwości.

Czynniki wpływające na pojawienie się polipów nosowych

Podłoże pojawienia się polipów może być różnorodne. Nie bez wpływu pozostają:

  • zdiagnozowana astma oskrzelowa,
  • podatność na substancje drażniące,
  • nietolerancja na niektóre leki,
  • choroba „nieruchomych rzęsek nosa”.

Czasem też ich pojawianie się łączone jest ze zjawiskami cywilizacyjnymi. Coraz częściej spotykane są opinie, że jesteśmy mniej odporni, częściej chorujemy, a to wszystko ma destruktywny wpływ na nasz organizm, który reaguje różnymi patologiami, zaburzającymi jego funkcjonowanie.  Jednak dzięki laryngologii, rozwijającej się w obrębie nowoczesnej medycyny, możemy skutecznie walczyć przynajmniej z tym problemem.

Przyczyny i objawy pojawienia się polipów w nosie

Uważa się, że polipy w nosie nie pojawiają się od razu i co najważniejsze – nie zawsze da się na początku zdiagnozować tę nieprawidłowość. Ważne jest ocenianie (przede wszystkim przez pryzmat czasu) swojej kondycji i wydolności oddechowej.

chrapiący mężczyzna i kobieta nie może spaćPolipy nosa powodują jego niedrożność, pacjent najczęściej oddycha wtedy przez usta i w przypadku predyspozycji do chrapania, przerośnięte tkanki gardła drgają wówczas bardziej i mogą mieć większą zdolność do zapadania się podczas snu wywołując bezdechy, są również symptomami wskazującymi na konieczność odwiedzenia gabinetu laryngologicznego.

Specjaliści laryngologii są zdania, że najistotniejszą przyczyną powstania polipów w nosie są przebyte choroby, w szczególności:

  • zapalenia oskrzeli – przede wszystkim te leczone długo, bez zastosowania antybiotyków,
  • nawracające zapalenie zatok,
  • uczulenie na aspirynę,
  • nawracające stany zapalny górnych dróg oddechowych,
  • problemy z tarczycą,
  • mechaniczne urazy nosa (źle wygojone lub niezaleczone złamania, głównie którejś z przegród nosowych).

Oczywiście niska odporność, czy problemy genetyczne także mogą sprzyjać powstawaniu polipów. Obserwacja własnego organizmu pozwoli nam w porę dostrzec sygnały, świadczące o ich pojawieniu się.

Farmakologicznie lub chirurgicznie – sposoby leczenia polipów w nosie przez laryngologa

Polipy można leczyć dwojako: farmakologicznie lub usuwając je w czasie zabiegu chirurgicznego wykonywanego przez laryngologa. Pierwsza metoda jest skuteczna tylko w przypadku wcześnie rozpoznanego schorzenia, kiedy polipy nie wypełniają całej przestrzeni jam nosa, a leki zastosowane miejscowo maja szansę dotrzeć do właściwych miejsc.

Często jednak laryngolodzy w codziennej praktyce spotykają się ze stanami zaawansowanymi. W tych przypadkach zalecane jest przeprowadzenie zabiegu, najczęściej w znieczuleniu miejscowym, w czasie którego polip usuwany jest z nosa w sposób mechaniczny. Gdy polipy nawracają zaleca się wykonanie tomografii komputerowej zatok.

Aby uniknąć nawrotu choroby lub  zminimalizować ryzyko ponownego powstawania polipów, konieczna jest zmiana stylu życia obejmująca zwiększoną dbałość o górne drogi oddechowe i systematyczne kontrole lekarskie. W gabinecie, który prowadzi prof. dr hab. Ewa Olszewska otrzymają Państwo komplet porad na temat właściwego zwalczania problemów z polipami w nosie.

W następnym artykule przybliżymy Państwu, jak wyglądają zabiegi usuwania migdałków.