Ze statystyk wynika, że urazy nosa są jednymi z najczęstszymi wśród złamań. Dochodzi do nich najczęściej w wyniku wypadków komunikacyjnych, w czasie bójek lub w wyniku uprawiania sportu. Dość często incydenty, w wyniku których dochodzi do uszkodzenia nosa, mają miejsce w domu, gdzie teoretycznie powinniśmy się czuć bezpiecznie… Bez względu na to, gdzie lub w jakich okolicznościach dochodzi do złamania kości nosa, uraz musi zostać dobrze zaopatrzony. Później również konieczne będą wizyty kontrolne u specjalisty. Tylko dobry laryngolog przywróci sprawność naszemu nosowi.
Kości nosowe – dlaczego są tak ważne?
Silne uderzenie w nos może powodować jego:
- złamanie – najczęściej w obrębie części górnej,
- pęknięcie – w obrębie przegrody nosowej,
- intensywne krwawienie – uszkodzenie lub pęknięcie naczyń krwionośnych w uderzonym miejscu,
- uszkodzenie oczodołów – kości nosa znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie oczu, więc w przypadku silnego uderzenia może wystąpić uraz oka z uszkodzeniem oczodołu włącznie.
Nos w pewnym sensie chroni nasz mózg. Dlatego jego poważne urazy mogą skończyć się nie tylko wizytą u chirurga czy laryngologa, ale także konieczna może okazać się konsultacja neurologiczna.
Objawy uszkodzenia kości nosowych
Trudno mieć wątpliwości, że w wyniku jakiegoś incydentu doszło do urazu nosa. Towarzyszą temu wyraźne objawy:
- silny ból okolicy nosa,
- intensywne krwawienie z nosa,
- obrzęk twarzy,
- szybko narastający obrzęk wokół uderzonego miejsca,
- zaburzenie widzenia (w przypadku poważnych urazów).
Złamania mogą być dwojakie: otwarte lub zamknięte. Złamania zamknięte występują wówczas, gdy nie ma widocznej rany, a nos najczęściej jest jedynie opuchnięty. Krwawienie też nie zawsze występuje. Najwidoczniejszym objawem jest zasinienie. Na pierwszy rzut oka wydawać się więc może, że nic poważnego się nie stało. Zamknięte złamanie lub pęknięcie nosa albo jego przegrody może zagoić się samoistnie. Może czasami wiązać się to z nieodpowiednim zrośnięciem tkanek. A przegroda źle ułożona będzie zaburzała proces fizjologicznego oddychania przez nos.
Leczenie uszkodzonej przegrody nosowej
Skrzywiona przegroda nosowa często wymaga operacyjnego nastawienia lub korekcji. W ciągu 7 dni od urazu, który spowoduje złamanie kości nosa, może być konieczne nastawienie kości nosa (tzw. repozycja kości nosa) w krótkotrwałym znieczuleniu dożylnym. Nieskorygowane skrzywienie pourazowe może powodować:
- problemy z oddychaniem – upośledzona drożność nosa, powoduje to, że nos nie spełnia wówczas swoich funkcji w procesie wentylacji, generuje problemy z oddychaniem, czego konsekwencją jest pogorszenie wydolności organizmu;
- katar, zapchanie nosa – zwiększenie ilości wydzieliny w nosie może powodować olbrzymi dyskomfort, a w skrajnych przypadkach notowane są problemy z wydolnością;
- intensywne krwawienie – często niespodziewane, które jest wywoływane samoczynnie;
- bóle głowy;
- chrapanie;
- bezdech podczas snu.
Jeśli tego typu problemy zaobserwujemy u siebie nawet po – wydawałoby się błahym – urazie jak: uderzenie w drzwiczki otwartej szafki czy bolesne spotkanie z drzwiami pokojowymi, wybierzmy się do laryngologa, który oceni stan struktur anatomicznych naszego nosa oraz jego fizjologiczną funkcjonalność. Specjalista zdecyduje o podjęciu kolejnych kroków.
Niedotlenienie może powodować niewydolność organizmu
Uszkodzona lub skrzywiona przegroda nosowa może powodować ogólne niedotlenienie organizmu, które destrukcyjnie wpływa na pracę poszczególnych narządów, także tych najważniejszych – mózgu, płuc czy nerek. Jeśli wiec zdiagnozowano u nas problem z przegrodą nosową – w trosce o własne dobro – nie zwlekajmy z podaniem się zabiegowi.
Operacja przegrody nosowej wyraźnie poprawia funkcjonowanie naszego organizmu
Operacje nosa laryngolodzy wykonują w znieczuleniu ogólnym. Podczas zabiegu mechanicznie koryguje się kształt przegrody, ustawiając ją w linii pośrodkowej. Tuż po zabiegu pacjentowi podawane są leki przeciwzapalne, mukolityczne i obkurczające naczynia błony śluzowej nosa.
2-3 dni po zabiegu laryngolog kontrolnie ocenia stan skorygowanej przegrody nosowej. Zmieniane są również opatrunki.
Zabieg jest dość bezpieczny, a komplikacje dotyczą mniej niż 1% Pacjentów. Specjaliści zalecają, aby jeszcze przez pewien czas odbywać regularne wizyty kontrolne, w czasie których ocenione będzie gojenie się ran oraz sam efekt zabiegu.
Następnym razem przyjrzymy się bliżej urazom nosa, których doświadczają sportowcy.
KWI