Nie tylko dorośli chrapią – przyczyny chrapania u dzieci

chrapiące dziecko podczas snu

Chrapanie u dziecka to objaw, którego rodzice w żadnym wypadku nie powinni bagatelizować. Jest ono na ogół symptomem informującym o pojawieniu się pewnej dysfunkcji, której zlekceważenie może doprowadzić do rozwinięcia poważnych schorzeń. Dlatego każde dziecko, które chrapie, powinno udać się wraz z rodzicami do gabinetu laryngologicznego. Dobry specjalista nie tylko rozpozna objawy i przyczyny chrapania, ale zaproponuje też skuteczną terapię.

Co powoduje chrapanie u dziecka?

Dzieci w zależności od wieku powinny przesypiać od 8 do nawet 11 godzin. Czas na sen powinien obejmować stałe pory, a miejsce – odpowiadać potrzebom malucha. Sen wpływa na jego prawidłowy rozwój, więc jeśli zauważymy, że dziecko chrapie, oznacza to, że jego sen nie przebiega prawidłowo. Należy więc wyjaśnić przyczynę zaburzeń oddychania podczas snu. Najczęściej będzie to oznaka zmian, których podłożem może być:

 • wiotkość krtani – zazwyczaj ten problem diagnozuje się zaraz po urodzeniu. W momencie, kiedy udajemy się na kontrolną wizytę laryngologiczną, lekarz określa stopień wiotkości krtani i decyduje o dalszych krokach;
  przerost migdałków podniebiennych – wiąże się z koniecznością usunięcia przerośniętych migdałków podniebiennych, które utrudniają oddychanie, a także połykanie. Przeprowadzenie zabiegu zmniejsza częstość chrapania i liczbę bezdechów podczas snu;
 • problem z drożnością nosa – jest to jedna z najpowszechniejszych dysfunkcji bezpośrednio odpowiedzialna za utrudnione oddychanie przez nos i wywołująca chrapanie. Poprawę drożności nosa uzyskuje się, przeprowadzając zabiegi takie jak: mukotomia (zmniejszenie masy małżowin nosowych dolnych) lub septoplastyka (zabieg w obrębie przegrody nosa przeprowadzamy u dzieci powyżej 7 roku życia). Każdy z nich wykonywany jest rutynowo w specjalistycznych gabinetach laryngologicznych dysponujących salami operacyjnymi. Udrożnienie nosa nie tylko zmniejsza lub likwiduje problem chrapania, ale też zwiększą szanse na prawidłowy rozwój, przede wszystkim fizyczny, dziecka;
 • alergia – zapchany, niedrożny nos to także skutek alergii. Alergolodzy często konsultują takie przypadki z laryngologami, by podjąć skoordynowane leczenie;
 • problemy z podniebieniem, krtanią, języczkiem – jeśli zdiagnozowane są tego typu problemy, wówczas stosuje się leczenie termoablacyjne. Są to proste zabiegi usztywniające podniebienie i zmniejszające masę języczka. Dzieci najczęściej rodzą się z tego typu wadą, jednak dziś laryngolodzy już nawet u małych pacjentów potrafią skutecznie eliminować tego typu nieprawidłowości;
 • nadwaga – niestety to zjawisko dotyczy coraz większego grona dzieci. Maluch z nadwagą, który chrapie, często wstaje niewyspany, czuje się zmęczony, ma problemy z koncentracją. Dlatego wielu specjalistów laryngologów zaleca dziecięcym pacjentom wykonywanie prostych ćwiczeń, także tych z grupy wydolnościowych, które poprawiając wentylację płuc, minimalizują problem z chrapaniem i prowadzą do spadku wagi.

Konsekwencje chrapania u dzieci

Dzieci muszą się wysypiać – nie tylko dla swojego zdrowia, ale także po to, by po prostu być dziećmi, czyli mieć energię do zabawy i nauki. Wyspane dziecko:

 • lepiej się koncentruje,
 • szybciej rośnie, jego wzrost jest stabilny i prawidłowy,
 • ma mniejsze problemy z regulacją wagi,
 • lepiej przyswaja wiedzę,
 • jest uważniejsze,
 • ma lepszą kondycję, wydolność,
 • lepiej się rozwija.

Dziecko, które ma problemy ze snem, niedosypia, budzi się w nocy lub zwyczajnie chrapie, niestety może mieć poważne problemy rozwojowe i poznawcze.

Warunki minimalizujące problem chrapania

To, jak dziecko śpi, nie pozostaje bez znaczenia. Ważny jest materac – musi być odpowiednio twardy. Prawidłowe ułożenie ciała to podstawa w przeciwdziałaniu problemom zasypiania i snu. Istotne są odpowiednie poduszki – ich wielkość musi być dostosowana do wzrostu dziecka. Nie mogą być zbyt duże, by nie unosiły za wysoko jego głowy. Dzieci wykazują dużą aktywność ruchową podczas snu, dlatego najlepiej, aby wtedy nie przeszkadzały im żadne przedmioty (zabawki, dodatkowe poduszki tak zwane „jaśki”) wpływające na ułożenie ciała.

Możemy też zadbać o to, by zapewnić dziecku odpowiednią dietę oraz ilość ruchu. Zdrowa dieta bogata w produkty jak najmniej przetworzone, bogate w błonnik i witaminy, napoje niegazowane, głownie woda mineralna są gwarancją utrzymania prawidłowej masy ciała. Istotne jest wykonywanie z maluchami różnego rodzaju ćwiczeń, przede wszystkim kondycyjnych. Aktywność fizyczna pozwala dzieciom lepiej się dotleniać, zwiększa ich odporność. Pozytywne skutki nie ograniczają się tu wyłącznie do poprawienia funkcjonowania układu oddechowego.

W trosce o dobro naszych dzieci, zwróćmy uwagę na ich niezakłócony sen. Jeśli dostrzeżemy nieprawidłowości, poszukajmy fachowej pomocy. A jeśli dziecko chrapie – specjalista laryngolog będzie naszym sprzymierzeńcem.


W tym miejscu kończymy cykl poświęcony problemowi chrapania i przechodzimy do kolejnego schorzenia, z którym w swojej praktyce lekarskiej spotykają się laryngolodzy – omówimy mianowicie kwestie związane z bezdechem podczas snu.