Laryngolog zajmuje się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem chorób uszu, kości skroniowej, nosa, zatok przynosowych, jamy ustnej, krtani, tchawicy, gardła, przełyku, szyi i głowy oraz przyległych do nich struktur. Służy pomocą także w przypadku dysfunkcji narządów zmysłu (słuchu, równowagi, smaku i węchu). Podpowiadamy, z czym i kiedy należy udać się do poradni laryngologicznej oraz z jakich zabiegów i sprzętów możemy w niej korzystać.
Przyczyny specjalistycznych konsultacji w gabinecie laryngologicznym
Otolaryngolog jest specjalistą, którego odwiedzamy przy różnego rodzaju i pochodzenia zaburzeniach i dysfunkcjach struktur głowy i szyi. Wśród dolegliwości, z jakimi pacjenci najczęściej zgłaszają się do poradni laryngologicznej, są m.in.:
- chrapanie,
- długotrwała chrypka,
- wydłużające się i nawracające zapalenie gardła, tchawicy, zatok,
- infekcje, urazy i zakażenia w obrębie krtani i gardła,
- bezdech podczas snu, utrudnione zasypianie, zmęczenie pomimo snu,
- problemy z migdałkami i nasadą języka,
- dysfunkcje nosa (głównie niedrożność, krwawienia, urazy, kontuzje).
Już samo dotarcie do miejsc, w których zlokalizowane są przyczyny tych niedomagań, wymaga specjalistycznego sprzętu, wiedzy i doświadczenia, jakie niewątpliwie posiada ceniona laryngolog Ewa Olszewska, prowadząca swój nowoczesny gabinet przy ulicy Generała Maczka w Białymstoku.
Badania lekarskie wykonane we właściwym czasie – recepta na wyzdrowienie
Kiedy udajemy się do dobrego laryngologa, ten w pierwszej kolejności wysłuchuje naszych informacji o niepokojących i uciążliwych dolegliwościach, a następnie przeprowadza badania i stawia diagnozę.
Po takich wstępnych, choć kluczowych w procesie leczenia, czynnościach można przejść do działań, mających na celu pozbycie się problemu. Czasami wystarczą środki farmakologiczne, przy czym bardzo ważne jest, by nie zwlekać z wizytą u lekarza. W przypadku niektórych chorób, mimo że są możliwe do zwalczenia za pomocą leków, tracimy tę szansę, jeśli stan chorobowy jest już zaawansowany. Nie można więc lekceważyć nawet niepozornych dolegliwości, szczególnie jeśli zaleczone, po jakimś czasie nawracają. To może świadczyć o poważnych zaburzeniach, z którymi należy działać bezzwłocznie.
Jeśli po przebytej chorobie (nawet zwykłym przeziębieniu) nasze drogi oddechowe nie funkcjonują bez zarzutu, konsultacja ze specjalistą powinna być przeprowadzona tak szybko, jak to tylko możliwe. Biorąc pod uwagę kolejki, w jakich nie raz przychodzi czekać pacjentom, warto rozważyć wizytę u prywatnego laryngologa. Szybkie działanie zwiększa bowiem szansę na szybki powrót do zdrowia.
Zabiegi świadczone w przez laryngologa
W gabinetach laryngologicznych przeprowadzane są badania diagnostyczne oraz zabiegi i operacje związane m.in. z leczeniem górnych dróg oddechowych. Do najczęstszych, z jakich korzystają pacjenci, zalicza się:
- usuwanie migdałków,
- zwalczanie problemu bezdechu podczas snu (częściowa glossektomia, uwulopalatofaryngoplastyka, plastyka zwieracza gardła, przednia palatoplastyka),
- termoablacja nasady języka,
- leczenie przerostu nasady języka,
- usuwanie polipów nosa,
- specjalistyczne eliminowanie kłopotliwego chrapania,
- udrażnianie nosa.
Stosowanie nowoczesnych metod leczenia umożliwia szybki powrót do normalnego trybu życia, co pozwala pacjentom nawet po skomplikowanych i złożonych w swej naturze zabiegach laryngologicznych w niedługim czasie wrócić do pełni sił.
Wyposażenie nowoczesnych gabinetów laryngologicznych
W Gabinecie Laryngologicznym Ewy Olszewskiej w Białymstoku wszystkie zabiegi przeprowadzane są na nowoczesnym sprzęcie medycznym i przy zastosowaniu innowacyjnych technik leczniczych. Podstawowymi narzędziami, z pomocą których przywracany jest stan zdrowia pacjentów, są:
- specjalistyczne urządzenia laserowe,
- oprzyrządowanie do termoablacji,
- endoskopia sztywna i giętka,
- maski i aparaty
- oraz najwyższej jakości sprzęt chirurgiczny.
Takie wyposażenie umożliwia stosowanie bezpiecznych, małoinwazyjnych metod, które skracają okres rekonwalescencji do niezbędnego minimum.
Znając wszystkie te informacje, nie powinniśmy obawiać się wizyty u laryngologa. Wybór odpowiedniego specjalisty i nowoczesnej poradni daje nam gwarancję fachowej opieki lekarskiej i pomocy w całkowitym powrocie do zdrowia.
Kolejny artykuł na naszym blogu dotyczyć będzie leczenia bezdechu sennego. Zapraszamy Państwa do ciekawej lektury – Czym jest obturacyjny bezdech senny i jak leczy go prywatny laryngolog.
SIE