Jakie operacje nosa wykonuje laryngolog

zabiegi laryngoloczine nosa

Nos jest bardzo ważnym narządem naszego ciała, ponieważ pełni niebagatelną funkcję w procesie oddychania. Z tego też powodu wszystkie urazy i zmiany chorobowe, które występują w jego obrębie, mogą być groźne nie tylko dla zdrowia, ale i życia pacjentów. Z każdą niepokojącą zmianą czy nawracającymi dolegliwościami powinniśmy więc kierować się do laryngologa. Zabiegi i operacje, jakie wykonuje ten specjalista, mogą mieć zróżnicowany charakter. Oto najczęstsze z nich.

Chirurgiczne usuwanie polipów w nosie w specjalistycznym gabinecie laryngologicznym

Polipy w przestrzeni nosowej pojawiają się na skutek złożonych przyczyn. Najczęściej sprzyjające im warunki związane są obniżoną odpornością połączoną z występowaniem, przebyciem lub niekompletnym wyleczeniem:

 • astmy oskrzelowej,
 • zapalenia oskrzeli,
 • nawracających stanów zapalnych górnych dróg oddechowych,
 • choroby nieruchomych rzęsek nosa,
 • podatności na niektóre substancje o charakterze drażniącym,
 • chorób tarczycy,
 • urazów mechanicznych nosa,
 • lub nietolerancji organizmu na niektóre środki farmakologiczne.

zabieg laryngologiczny prowadzony przez profesjonalnego laryngologa

Kluczowym jest, aby nie lekceważyć żadnych sygnałów, mogących wskazywać na występowanie polipów nosowych. Jeśli więc cierpimy na takie dolegliwości jak:

 • bóle nosa,
 • utrudnione oddychanie przez nos,
 • nawracające stany zapalne zatok, ucha, krtani, gardła, oskrzeli,
 • chrypkę lub suchość gardła

powinniśmy niezwłocznie udać się do poradni laryngologicznej i skonsultować niepokojące objawy ze specjalistą.

W Gabinecie Laryngologicznym Ewy Olszewskiej można w szybki i bezbolesny sposób przeprowadzić specjalistyczne badania, które wskażą lokalizację i przypuszczalny rodzaj polipów. Po dokonaniu rzetelnej diagnozy, nowoczesny sprzęt, jakim posługuje się w swej pracy białostocka laryngolog, pozwala na bezpieczne przeprowadzenie zabiegu polipektomii (czyli chirurgicznego usunięcia polipów nosa). W efekcie przywrócona zostaje właściwa drożność nosa.

Prostowanie przegrody nosowej przez profesjonalnego laryngologa

Septoplastyka, czyli zabieg przegrody nosowej, polega na operacyjnym usunięciu skrzywienia, listew i kolców w części kostnej i chrzęstnej nosa oraz na ustawieniu jej w linii pośrodkowej (z zastosowaniem miejscowego lub ogólnego znieczulenia).

Dolegliwościami, które mogą wskazywać na konieczność przeprowadzenia zabiegu septoplastyki są przede wszystkim:

 • niedrożność (utrudniająca lub uniemożliwiająca oddychanie przez nos),
 • nawracające krwawienia nosa,
 • chrapanie, bezdechy podczas snu, problemy z zasypianiem,
 • męczące i nawracające bóle głowy i stany zapalne zatok.

Niezbędna jest w tych przypadkach profesjonalna diagnoza przeprowadzona w gabinecie laryngologicznym. Specjalista, taki jak prof. dr hab. Ewa Olszewska, swoją wiedzą i doświadczeniem dokonuje rzetelnego rozpoznania przyczyn i rodzaju dysfunkcji nosa. Przy użyciu specjalistycznych narzędzi przeprowadza zabieg usuwający nieprawidłowość przegrody nosowej, po którym pacjent w szybkim czasie wraca do pełni sił i zdrowia. Rekonwalescencja trwa bowiem jedynie od kilku dni do około dwóch tygodni.

wykonywanie zabiegu septoplastyki nosa przez dobrego laryngologa

 

Usunięcie przerostów małżowiny nosowej

Zabieg mukotomii polega na zmniejszeniu masy dolnych małżowin nosowych. Przeprowadza się go najczęściej w przypadku pacjentów, u których występuje:

 • niedrożność nosa (wrażenie zatkania jam nosa),
 • niska wydolność (szybkie odczuwanie zmęczenia i osłabienia najczęściej na skutek aktywności fizycznej, co wiąże się również z utrudnionym oddychaniem przez nos),
 • zdiagnozowana alergia (efektem jest tutaj nie całkowite wyleczenie, ale złagodzenie jej objawów poprzez polepszenie przepływu powietrza górnymi drogami oddechowymi).

Bezpieczny, prosty i skuteczny zabieg mukotomii przeprowadzany jest w białostockim Gabinecie Laryngologicznym Ewy Olszewskiej. Komfortowe warunki i brak konieczności długiego oczekiwania w kolejkach na badania diagnostyczne i działania operacyjne zachęcają pacjentów do korzystania z jej usług zawsze, gdy wymaga tego niepokojący stan ich zdrowia. Efekty są natychmiastowe i długotrwałe, a skutki zabiegu już chwilę po nim stają się całkowicie nieodczuwalne, co umożliwia szybki powrót do domu i funkcjonowania w pełni zdrowia.

Dobry laryngolog, posiadający odpowiednią wiedzę, doświadczenie i nowoczesne sprzęty, przeprowadza operacje w obrębie nosa (takie jak usuwanie polipów nosa, septoplastykę czy mukotomię) w sposób profesjonalny, skuteczny i bezpieczny. Warto zatem w przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów udać się do specjalisty, który fachowo zdiagnozuje przyczynę dolegliwości chorobowych i przeprowadzi zabieg, dzięki któremu pozbędziemy się ich na dobre z naszego życia.

W następnym artykule mogą Państwo poczytać o przebiegu wizyt w poradni laryngologicznej – Kompendium wiedzy o wizytach w poradni laryngologicznej.