Mukotomia jest operacją przeprowadzaną przez doświadczonego specjalistę w wyposażonym w odpowiednie narzędzia i sprzęty medyczne gabinecie laryngologicznym. Podczas jej trwania zmniejszana jest masa małżowiny nosowej dolnej. Powód ku temu stanowi jego nadmierny przerost lub nieprawidłowe ustawienie (powodującego niedrożność nosa). U jakich pacjentów dokonuje się tego zabiegu i jak on wygląda w praktyce? Oto podstawowe informacje, które warto poznać.
Charakterystyka pacjentów poddawanych zabiegowi mukotomii
Mukotomia wykonywana jest najczęściej u pacjentów, którzy mają problem z drożnością nosa. Mowa tutaj głownie o natarczywym uczuciu zatkania nosa, który uniemożliwia swobodne oddychanie.
Niska wydolność organizmu może sygnalizować konieczność wizyty w poradni laryngologicznej. Osoby, które szybko się męczą i mają trudności z oddychaniem przez nos podczas wysiłku fizycznego często nawet nie zdają sobie sprawy, że powód może tkwić w przeroście małżowin nosowych dolnych. Dopiero konsultacje ze specjalistą pozwalają jasno określić przyczynę i sposób postępowania w takich przypadkach.
Z zabiegu przeprowadzanego w profesjonalnym i właściwie wyposażonym gabinecie laryngologicznym, takim jak miejsce pracy białostockiej laryngolog Ewy Olszewskiej, korzystają także osoby cierpiące na alergie. Co prawda mukotomia nie leczy z uczuleń, ale zdecydowanie łagodzi ich objawy. Wynika to z tego, że problemy z oddychaniem bardzo często towarzyszą tym uciążliwym dolegliwościom, a zmniejszenie masy małżowin nosowych dolnych zdecydowanie poprawia przepływ powietrza i daje ulgę alergikom.
Znaczenie procesu diagnostycznego mukotomii w poradni laryngologicznej
Bagatelizowane objawy chorobowe mogą prowadzić do poważnych, trudnych, długotrwałych i kosztownych w leczeniu skutków. Odpowiednio wczesna wizyta w poradni laryngologicznej zwielokrotnia szansę na szybkie i małoinwazyjne pozbycie się uporczywych dolegliwości. Niedrożność nosa wpływa na zdrowie całego organizmu, dlatego nie należy zwlekać z konsultowaniem nawet niegroźnych z pozoru symptomów.
W Gabinecie Laryngologicznym w Białymstoku Ewa Olszewska prowadzi złożone badania diagnostyczne, a następnie leczenie z wykorzystaniem innowacyjnych narzędzi najnowszych technologii, co umożliwia postawienie rzetelnej i wiarygodnej oceny stanu zdrowia i przyczyn wszelkich jego zaburzeń, aby je skutecznie wyeliminować. Nowoczesny sprzęt chirurgiczny, jakim posługuje się białostocka laryngolog, pozwala na sprawne, bezbolesne i skracające okres rekonwalescencji przeprowadzenie zabiegu mukotomii.
Wpływ efektów mukotomii na funkcjonowanie pacjentów
Korzystne dla codziennego funkcjonowania skutki przeprowadzenia zabiegu zmniejszenia masy małżowiny nosowej dolnej widoczne są natychmiastowo po jego zakończeniu. Ze względu na to, że odbywa się w znieczuleniu miejscowym, pacjenci natychmiast, mogą wrócić do domu.
Doświadczenie i indywidualny podejście do każdego pacjenta, które wyróżniają prof. dr hab. Ewę Olszewską gwarantują nie tylko pełne bezpieczeństwo i skuteczność podejmowanych działań, ale także empatię i troskę, na jaką możemy liczyć decydując się na skorzystanie z jej usług medycznych.
Zabieg mukotomii jest skuteczny i zdecydowanie zwiększa komfort codziennego życia osobom borykającym się z dolegliwościami powodowanymi przerostem małżowiny nosowej dolnej. Najważniejszym jest, aby nie lekceważyć niepokojących objawów i udać się z nimi do sprawdzonego specjalisty, który pomoże nam szybko i efektywnie pozbyć się problemu.
Kolejny artykuł na naszym blogu dotyczyć będzie zabiegów laryngologicznych nosa. Zainteresowanych tą tematyką zapraszamy do poczytania – Jakie operacje nosa wykonuje laryngolog.
SIE