Farmakologiczne leczenie bezdechu u dzieci i niemowląt

Niemowle cierpiący na bezdech senny

Jeśli mowa o przeciwdziałaniu skutkom bezdechu u najmłodszych pacjentów decyzja o wdrożeniu leczenia farmakologicznego miewa kluczowe znaczenie – można dzięki niemu ograniczyć skutki choroby i zmniejszyć jej następstwa. Najbardziej skrajnym przypadkiem, wynikającym z nasilającego się bezdechu, jest tak zwane niedotlenienie ogólne. Jednym z powikłań, wiążącym się z bezdechem jest niedokrwistość, czyli anemia. Dlatego, poza laryngologiem, maluchem cierpiącym na bezdech zajmować się powinni również pediatra i kardiolog.

Farmakologia a leczenie bezdechu

Na podstawie licznych badań wieloośrodkowych udowodniono, że leczenie farmakologiczne zaburzeń oddychania podczas snu pod postacią bezdechu i/lub zespołu obturacyjnych bezdechów podczas snu nie przynosi długoterminowej poprawy odnośnie objawów choroby, a działa jedynie doraźnie.

Maski CPAP – wsparcie farmakologicznego leczenia bezdechu

Najczęściej farmakologiczne leczenie bezdechu wspomagane jest specjalnymi maskami CPAP, które regulują przepływ powietrza w układzi e oddechowym oraz kontrolują ciśnienie dostarczanego do organizmu tlenu.
Maska utrzymuje drogi oddechowe otwarte. Pozwala to na dostarczenie takiej ilości tlenu, jakiej organizm potrzebuje. Urządzenie to stosowane jest zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Dorośli korzystają z niego wtedy, kiedy śpią; dzieciom natomiast najczęściej zakładane jest całodobowo. W ich przypadku jest to niezwykle skuteczna metoda leczenia. Maska niejako mechanicznie usprawnia pracę układu oddechowego. W ten sposób doskonale uzupełnia leczenie farmakologiczne zorientowane na poprawieniu fizjologii oddechu. Ich połączenie pozwala szybciej i wydajniej leczyć bezdech.

Po zakończonym leczeniu farmakologicznym

Bez względu na to, jak dobrzy specjaliści opiekują się naszym dzieckiem, istotne jest kontrolowanie jego zdrowia w domu. To właśnie osoby zajmujące się maluchem na co dzień są w stanie zauważyć niepokojące symptomy. Trzeba zwracać uwagę na:

  • układanie się dziecka podczas snu,
  • występowanie objawów zasinienia,
  • akcję serca,
  • pojawienie się chrapania ,
  • jakość snu (spokojny, gwałtowność ruchów, wybudzanie się),
  • pojawiające się przerwy w oddychaniu.

Nadzór rodziców jest bardzo ważny w całym procesie leczenia bezdechu – to oni są najbliżej malucha, przez co najwcześniej zauważają różne zmiany. Bezdech jest schorzeniem, które – zlekceważone lub źle rozpoznane – może doprowadzić do poważnych chorób, wpływających na całe późniejsze życie małego pacjenta.

W kolejnych wpisach dowiemy się, jak laryngolog pomaga, kiedy dojdzie do urazu nosa.