Czy wiesz, dlaczego chrapiesz? O przyczynach chrapania i towarzyszących temu problemach

chrapiacy mąż w sypialni jest ciężarem dla żony

Chrapanie jest zjawiskiem tak powszechnym, że chyba każdy doświadczył, spotkał się czy zwyczajnie słyszał o tej nocnej dysfunkcji. Nawet w filmach i bajkach chrapanie obrazowane jest niemal synonimicznie ze snem i wypoczynkiem. Nie każdemu jednak jest wtedy wesoło. Niestety o tym, że jest to poważna nieprawidłowość wie zazwyczaj niewielu. Co więcej, najczęściej ten problem laryngologiczny bagatelizujemy, szkodząc przede wszystkim sobie.

Chrapanie – czym jest i co je wywołuje?

Jeśli chcielibyśmy zdefiniować chrapanie, powiedzielibyśmy, że jest to swego rodzaju nieprawidłowość oddychania, którą słychać podczas wydechu powietrza. Zjawisko to ma miejsce podczas snu lub drzemki. Bezpośrednio za jego powstanie odpowiadają: drganie podniebienia miękkiego, przerośnięty języczek, duże migdałki podniebienne oraz nasada języka, a nawet nagłośnia.

Zaburzony przepływ powietrza nie jest w stanie odpowiednio regulować pracy układu oddechowego. W wielu przypadkach problemem, który dotknie osoby chrapiące, jest bezdech podczas snu, nazywany powszechnie bezdechem sennym – poważne i coraz częściej występujące schorzenie.

Leczenie chrapania

Nie istnieje w pełni skuteczna metoda leczenia chrapania za pomocą środków farmakologicznych. Może mieć ono różne podłoża – by je rozpoznać konieczna jest konsultacja laryngologiczna. Lekarz specjalista, który przeprowadzi badanie ogólne oraz specjalistyczne badanie nosa i układu oddechowego, będzie w stanie zdiagnozować bezpośrednią przyczynę chrapania. Wówczas zaproponuje odpowiednią formę leczenia, której najczęściej towarzyszyć będzie:

  1. zmniejszenie wagi pacjenta – laryngolodzy przede wszystkim zalecają obniżenie wagi jako podstawę walki z chrapaniem;
  2. rzucenie palenia – to że papierosy są szkodliwe, wie każdy. Prowadzi ono do zmian w przepływie powietrza do płuc. Palenie osłabia także mięśnie gardła, które w przypadku walki z problemem chrapania, muszą być sprawne;
  3. zwiększenie wydolności fizycznej – większa aktywność fizyczna i zmiana trybu życia na bardziej aktywny to podstawowe zalecenia, które wspomagają leczenie chrapania.

Aparaty wspomagający oddychanie czy może zabieg? Laryngolog zdecyduje

Jeśli nasz problem z chrapaniem wynika z niewłaściwego stylu życia, możemy go zmodyfikować, by poprawić swój stan. Jednak zdarza się i tak, że podłożem chrapania jest anatomiczna dysfunkcja:

  • tkanek miękkich gardła,
  • podniebienia miękkiego oraz języczka,
  • nasady języka,
  • przerost małżowin nosowych,
  • skrzywienie przegrody nosowej,
  • polipy nosa.

W takiej sytuacji lekarz laryngolog przeprowadza badania, których wynik kwalifikuje Pacjenta do przeprowadzenia specjalistycznego zabiegu likwidującego przyczynę problemu. Takim zabiegiem może być:

  • mukotomia – polegająca na usuwaniu przerostów małżowin nosowych,
  • septoplastyka – zwana korektą części kostnych i chrzęstnych nosa,
  • konchoplastyka – korygująca ułożenie małżowin nosowych,
  • termoablacja – zmniejszająca masy nasady języka i małżowin nosowych dolnych, usztywniająca podniebienie miękkie,
  • polipektomia – w czasie której usuwane są z nosa polipy.

Zabiegi są proste i mało inwazyjne. Wykonuje się je zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym w profesjonalnie przygotowanym gabinecie laryngologicznym. Dzięki nim możliwe jest skuteczne, najczęściej trwałe zwalczanie problemów z chrapaniem, których – jak pokazują badania – może doświadczać 85% mężczyzn i ponad 78% kobiet.

Dobra poradnia laryngologiczna skutecznie wyleczy chrapanie

Laryngologia dysponuje dziś wieloma skutecznymi metodami, które pozwalają wyeliminować problem chrapania. Problem, który wielu chorych lekceważy.

Jeśli jednak chrapiemy lub chrapią nasi bliscy, powinniśmy poszukać pomocy w poradni laryngologicznej, w której specjaliści podpowiedzą nam, jak wyleczyć tę uciążliwą przypadłość.


Następnym razem przeczytamy o problemach z chrapaniem, które pojawiają się u kobiet w czasie ciąży. Przyszłe mamy dowiedzą się, jak mogą sobie pomóc, jeśli dręczy je ta niewdzięczna przypadłość.